- ⇣ Mechaniniai durų varčios pažeidimai
- ⇣ Duris ir jų priedus sendina laikas
- ⇣ Kokį atmosferos poveikį nuolat kenčia durys?
- ⇣ Gaisro žala degių medžiagų durims
Nuo dažno durų varstymo – tiesioginės jų paskirties - bei konkrečios aplinkos destruktyvaus poveikio nuolat vyksta natūralūs durų pokyčiai, silpninantys jų saugumą ir menkinantys estetinę išvaizdą. Šių procesų rezultatai neišvengiamai aiškėja per ilgesnį laiką. Iš savo ilgametės durų remonto darbų patirties (nuo 1999 m.) išskiriame dažniausias priežastis ir jų pasekmes, dėl kurių tenka remontuoti įvairių konstrukcijų ir medžiagų įvairios paskirties tiek vidines, tiek lauko duris.Kokios yra dažniausios visų durų remonto priežastys?
Mechaniniai durų varčios pažeidimai
Durys netyčia apgadinamos nešant sunkius baldus arba subraižomos gyvūnų. Jeigu pažeidimai negilūs ir nedidelės apimties, juos galima užglaistyti ir nudažyti tokios pat spalvos dažais, nekeičiant nei medžio masyvo durų, nei šarvo durų skydo. Mechaniniams smūgiams yra jautresnės tuščiavidurės karkasinės durys, todėl svarbu jas labiau pasaugoti.
Po neprofesionalaus avarinio atidarymo dažniausiai sutaisyti durų neįmanoma.
Durų paviršių dažnai nudrasko, nugriaužia, apibraižo augintiniai.
Duris sugadina ir bandantys jas atidaryti „avariniu“ būdu patys šeimininkai arba geranoriški kaimynai. Po tokių saviveiklinių bandymų atidaryti užstrigusią durų spyną dažniausiai durys sugadinamos nepataisomai, todėl tenka keisti ne tik spyną, bet ir pačias duris. Ypač nuostolinga nepataisomai sugadinti šarvo duris. Todėl užstrigus spynai visada pigiau kviesti avarinio durų atidarymo meistrą.
Pabandžius atidaryti užstrigusią išorinių buto durų spyną patiems ar kaimynams su nepritaikytais įrankiais durys dažnai stipriai suniokojamos. Jei dar lieka galimybė jas suremontuoti, galima sakyti, kad savininkui pasisekė. Dažniau po tokios pagalbos durų neįmanoma sutaisyti, todėl jas tenka keisti.
Neprofesionaliai atidarius duris su užstrigusia spyna, buvusi spynos vieta dažniausiai išdraskoma pilna šio žodžio prasme taip, kad įtvirtinti naujos spynos jau neįmanoma. Taip nutinka ir medinėms, ir šarvuotoms durims. Medines karkasines duris, ypač vidines, lengva sulaužyti dėl jų tuščiavidurės konstrukcijos, bandant atidaryti duris su užstrigusiu spynos arba tik rankenos spragtuku nepritaikytais įrankiais. Sulaužytos medinės karkasinės durys dažniausiai yra netaisytinos; taisome tik tuomet, jeigu yra galimybė gauti reikalingas to paties gamintojo durų dalis.
Šiais laikais nusikaltėliai gali patekti į vidų, atsirakinę nesaugias spynas, nepažeisdami durų.
Nors ir kaip paradoksaliai atrodytų, tačiau šiais laikais durys nuo vagių ir įsilaužėlių nukenčia rečiau, nei nuo pačių šeimininkų ar pagalbininkų, atrakinančių užstrigusias spynas „avariniu būdu“. Nusikaltėlių technologijos irgi tobulėja, tad jie stengiasi palikti kuo mažiau apsilankymo pėdsakų, ir į būstą patenka dažniau pro nesaugias spynas, nepažeisdami pačių durų. Suprantama, po nusikaltėlių apsilankymo spynos pakeičiamos.
Neteisingai įstatytos durys krypsta nuo savo svorio, sukeldamos eilę kitų problemų:
- išsiderina durų geometrija,
- sunkiau varstomos,
- sandariai neužsidaro,
- sulūžta nepritaikyti durų svoriui vyriai,
- spynos spragtukas nepataiko į jam skirtą durų staktoje ertmę. O tada, laiku nepakvietus durų geometriją reguliuojančio meistro, vis sunkiau rakinama spyna gali užstrigti taip, kad teks kviesti avarinio durų atidarymo meistrą.
Neteisingai įstatytų durų sureguliuojame geometriją, atnaujiname sandarinimo tarpines.
Atnaujinus pasenusias duris jos dar ilgai gyvena kartu su naujomis būsto gyventojų kartomis.
Krypstančios nuo savo svorio neteisingai įstatytos durys sukelia kitas problemas.
Duris ir jų priedus sendina laikas
Durys sensta morališkai ir fiziškai, prarasdamos savo buvusią estetišką išvaizdą kaip ir bet kuris kitas nuolat naudojamas gaminys. Morališkai pasenusios durys, jų konstrukcija ir išvaizda ypač nedera prie atnaujinto namo eksterjero arba vidinių būsto patalpų interjero. Tokiu atveju medines ir karkasines duris pakeičiame naujomis, o šarvo durų keičiame tik skydą, jeigu jų konstrukcija yra tvirta ir nepataisomai nesurūdijusi.
Atitarnavę maksimaliai skirtą laiką genda durų saugumo ir kiti priedai. Per ilgesnį laiką natūraliai genda savo paskirtį atlikę net ir kokybiški durų saugumo bei kiti priedai:
- Pasibaigus garantiniam vidutiniam 200 000 kartų spynų rakinimo ciklui, pradeda sunkiau rakintis arba strigti spynos. Todėl ypač svarbu laiku šiuos pokyčius pastebėti, įskaitant ir kodines bei išmaniąsias spynas.
- Dyla, pradeda rūdyti arba klibėti, o kartais ir sulūžta atitarnavę durų vyriai.
- Pakrypsta, atsipalaiduoja arba netyčia išdūžta durų stiklo paketai.
- Nusitrina, susidėvi, sulūžta durų slenksčiai.
- Susidėvi durų ribotuvai.
Keičiame, montuojame ir remontuojame durų saugumo ir visus kitus priedus. Įvairias spynas montuojame ir keičiame po įsilaužimų, pragręžtų cilindrų, neprofesionalaus avarinio durų atidarymo ir kitais atvejais.
Kokį atmosferos poveikį nuolat kenčia lauko durys?
Lauko durys nuolat patiria įvairius atmosferos poveikius: lietus, sniegas, tiesioginė saulės šviesa, šaltis, karštis. Sąlytis su lauko sąlygomis trumpina durų amžių ir prastina jų išvaizdą.
Neapsaugotos nuo tiesioginės saulės šviesos durys blunka.
Nuo saulės ir kitų lauko sąlygų poveikio išblunka medinių durų varčios ir šarvuotų durų skydų spalva. Priklausomai nuo durų varčios apdailos, išblukusias duris atnaujiname šiais būdais:
- šarvo durų dažytą skydą perdažome arba keičiame nauju;
- laminuotą šarvo durų skydą pakeičiame nauju. Tokios durys prieš keliolika metų buvo populiarios, nes mažiau kainavo už pritaikytas lauko sąlygoms. Tačiau laminuotos durys yra visiškai netinkamos į lauko pusę: jų paviršiaus laminato danga išblunka, keičia struktūrą, skeldėja nuo saulės ir šalčio. Šarvo durų laminuotų skydų paviršius neatnaujinamas, todėl juos tenka keisti.
Lietaus ir sniego vandens bei drėgmės daroma durims žala:
- Nuo drėgmės išbrinksta, išsipučia medinė durų varčia. Nors išdžiūvusi durų varčia atgauna pirminę savo išvaizdą, tačiau po dažnesnių tokių pokyčių varčios paviršius pradeda trūkinėti. Tuos įtrūkimus žiemos metu dar praplečia į plyšelius patekęs lietaus bei sniego vanduo, sušąlantis į ledą. Medžio masyvo tvirtas duris išblukusias, nusilupusiais, suskeldėjusiais dažais perdažome.
- Panašiai nutinka ir mechaniškai pažeistoms šarvo durims, nes nuo drėgmės išsipučia seniau gamintų durų skydų apdailinės plokštės.
- Pro hermetiškai neužsandarintus tarpus tarp stiklo paketų ir durų patekusi drėgmė sugadina durų skydą.
- Pradeda rūdyti ankstesnės kartos durų metalinės staktos ir vyriai. Priklausomai nuo būklės, staktos bei vyrių rūdis nušveičiame, padengiame antikorozine danga ir nudažome.
- Veikiamos temperatūros pokyčių, plečiasi arba traukiasi įvairios metalinės durų dalys, įskaitant ir spynas, todėl jos gali nustoti kokybiškai veikti. Ypač jautrūs žiemos ir vasaros temperatūros pokyčiams yra durų pritrauktuvai, nes jų jėga tiesiogiai priklauso nuo tepalo klampumo, o tepalo klampumas – nuo temperatūros. Todėl pritrauktuvus tikslinga sureguliuoti du kartus per metus, jų funkciją pritaikius šiltajam ir šaltajam metų laikui, o spynas sureguliuoti būtina kuo skubiau, pastebėjus nors ir nereikšmingus rakinimo pokyčius. Iš tikrųjų nereikšmingų spynų rakinimo pokyčių nebūna, o reikšmingos problemos nutinka nebūtinai tuoj pat, tačiau visada – nelauktos, „netikėtos“ ir pačiu netinkamiausiu metu.
- Nuo drėgmės ir temperatūros pokyčių rūdija, skeldėja, brinksta durų apačia. Todėl, priklausomai nuo durų konstrukcijos, gali atšokti durų apdailos sluoksnis. Kad taip nenutiktų, durų apačioje tvirtiname nerūdijančio metalo juostelę – spyrlentę.
Jeigu gaisras nedeformuoja metalinės durų konstrukcijos, ant jos pritvirtiname naują durų skydą.
Gaisro žala degių medžiagų durims
Gaisras dažniausiai nepataisomai sugadina medines ir plastikines bei karkasines duris, tačiau neįveikia šarvuotų durų metalinės konstrukcijos. Nudegintą šarvo durų skydą pakeičiame į naują, pritvirtinę jį ant tos pačios konstrukcijos, jeigu ji po gaisro išlieka nedeformuota ir neišsilydžiusi, o medines ir plastikines bei karkasines duris tenka keisti naujomis. Pakeisti bet kurias duris kainuoja ženkliai brangiau, nei jas laiku atnaujinti arba suremontuoti.