- ⇣ Dėl kokių priežasčių keičiame išorinį šarvo durų skydą?
- ⇣ Dėl kokių priežasčių keičiame šarvo durų skydą iš vidinės pusės?
Tvirtos, patvarios ir saugios šarvuotos namo lauko ir buto išorinės durys patikimai saugo už jų esantį kiekvieno žmogaus ir jo šeimos susikurtą gyvenimą. Tačiau nuo įvairių nuolatinių nepalankių aplinkos poveikių šios durys yra neapsaugotos pačios. Mechaniniai pažeidimai, vanduo, drėgmė, gaisras, o namo lauko durims – visais metų laikais dar nuolat kintantys įvairūs atmosferos poveikiai – štai tie pagrindiniai ir stiprūs durų amžių trumpinantys „priešai“.
Šarvo durų apdailiniai skydai nusidėvi iš abiejų pusių nevienodai greitai, todėl šiuos skydus tenka keisti skirtingu metu. Namo bei visuomeninių patalpų durų išorinę pusę dėl įvairių gamtos sąlygų poveikio prireikia keisti greičiau, nei vidinę jų pusę. Panašiai ir su buto durimis: nors išorinis jų skydas į laiptinės pusę neturi tiesioginio sąlyčio su lauku, tačiau dėl eilės kitų daugiabučiams būdingų priežasčių anksčiau susidėvi arba kitaip pažeidžiama būtent išorinė durų pusė.
Dėl kokių priežasčių keičiame išorinį šarvo durų skydą?
Mechaniniai pažeidimai. Dažnai namo ir buto šarvuotų durų abiejų pusių paviršių apibraižo ir apgraužia augintiniai, persikraustymo metu nubrozdinamas nešiojant ar keičiant baldus arba pažeidžiamas neatsargiai užkliudžius kitais kietais daiktais.
Durų atidarymas nepritaikytais įrankiais sugadina ir durų skydą, ir pačias duris.
Augintiniai nubrozdina visų durų paviršius, išskyrus metalinius ir stiklo.
Išskirtinio dėmesio vertas mechaninis šarvo durų (ir ne tik) skydo pažeidimas, avariniam durų atidarymui panaudojus nepritaikytus įrankius. Siūlome turėti omenyje, kad po tokių mėgėjiškų intervencijų ir geranoriškų pagalbų dažniau tenka keisti ne skydą, bet visas duris. Nes nebelieka tvirtos vietos, kur įstatyti spyną.
Pažeidus šarvuotų durų plokštės išorinę pusę ir nutrynus dažus, senesnės kartos durų skydas „neapsiriboja“ vien tik lokalios vietos mechaniniu pažeidimu ir neestetiška išvaizda: durų plokštė pradeda brinkti ir pūstis nuo drėgmės, patekusios pro pažeistas vietas. O mechaniškai pažeistam namo lauko šarvo durų paviršiui lietaus bei sniego drėgmės destruktyvaus poveikio užtenka visais metų laikais.
Smulkesnius durų skydo įbrėžimus, nubrozdinimus užtaisome specialiomis medžiagomis, nudažome tokia pat spalva, ir durų skydo keisti nereikia.
Paminėtina, kad šarvo durys šiais laikais praktiškai nenukenčia nuo įsilaužėlių, nes tobulėja ir jų nusikalstamai veiklai naudojamos spynų atrakinimo technologijos.
Šiltuoju metų laiku lauko durų spalvą blukina saulė.
Atmosferos poveikis. Net ir labiausiai apsaugotai nuo mechaninių pažeidimų namo lauko durų pusei per eilę metų vis tik nepavyksta išvengti įvairių atmosferos ir temperatūros poveikių: karščio, šalčio, blukinančios saulės šviesos, lietaus ir sniego vandens.
Didesnis kiekis vandens pažeidžia neatsparias drėgmei duris.
Vanduo, drėgmė. Ankstesnės kartos šarvuotų išorinių buto durų (į laiptinės pusę) abiejų pusių varčios paviršius yra neatsparus vandeniui. Šarvuotos durys gali būti „išmaudytos“ viršuje esančių kaimynų arba užsikimšus lietaus kanalizacijos vamzdžiams, nuvestiems nuo daugiaaukščio namo stogo bei gaisro gesinimo metu.
Šiuolaikinės durų ir jų plokščių gamybos technologijos leidžia pagaminti aukštos kokybės atsparią drėgmei medžio dulkių MDF plokštę, naudojamą buto ir namo šarvuotų durų skydo apdailai. Tokia plokštė kainuoja daugiau, nei neatspari drėgmei, tačiau drėgmės sugadinto, išsipūtusiojo durų skydo pakeitimas kainuoja dar daugiau.
Žiemą lauko durų paviršių veikia šaltis ir sniegas, o šiltesnėmis žiemomis – lietaus ir sniego tirpsmo vanduo. patekęs pro nesandarius stiklo paketus.
Mūsų šalies klimato juostoje nuo lietaus ir sniego vandens visais metų sezonais ypač nukenčia namo lauko durys, jeigu virš jų nėra platesnės stogo atbrailos arba specialaus stogelio ir nuo tiesioginio sąlyčio su lauko sąlygomis nekaip neapsaugotos nė iš vienos pusės. Jeigu tokios neapsaugotos nuo atmosferos poveikio lauko durys yra su nesandariais stiklo paketais, jų amžių dar patrumpina lietaus ir sniego tirpsmo vanduo, patekęs pro stiklo paketų kraštus ir minusinėje temperatūroje šaldamas į ledą. Pakeisti stiklo paketą kainuoja daug mažiau, nei visas duris. Todėl pastebėjus pirmuosius stiklo paketų nesandarumo požymius, siūlome kuo skubiau kviesti durų remonto meistrą.
Pažeistus gaisro šarvuotų durų skydus pakeičiame naujais ant tos pačios išlikusios konstrukcijos.
Gaisras. Visų medžiagų šarvuotų durų skydai yra neatsparūs ugnies poveikiui. Jeigu šių durų skydus iš dalies arba visiškai sudegina gaisras, o metalinė konstrukcija dažniausiai lieka nepažeista (jeigu jos neišpjauna gelbėdami žmones ugniagesiai), – ant jos uždedame naujus skydus, ir durys lyg naujos tarnauja toliau.
Visiškai neįveikiama durų šarvo keitimo priežastis yra laikas.
Duris sendina laikas. Visiškai neįveikiama durų šarvo keitimo priežastis yra laikas, nuolat didinantis natūralų jų nusidėvėjimą ir sendinantis duris morališkai. Pvz., anksčiau buvusias populiarias šviesiai bei tamsiai rudas, medžio, vyšninės ir kitų spalvų duris pastaruoju metu keičia vyraujanti pilkos antracito spalvos žalsvo atspalvio varčia, 7016 – kodas; tokių pastebime apie 50% visų keičiamų ir remontuojamų durų kiekio.
Nepritaikyti cheminiai valikliai. Nei išorinės, nei vidinės šarvo durų pusės negalima valyti su nepritaikytais cheminiais valikliais, nes jie pažeidžia dažus, o tada reikia keisti visą skydą. Durų varčios baldines plokštes galima valyti tik baldų valikliu.
Dėl kokių priežasčių keičiame šarvo durų skydą iš vidinės pusės?
Mechaniškai pažeista šarvuotų durų medžio masyvo vidinės durų pusės plokštė.
Vidinės šarvo durų pusės skydas, kaip jau minėta, yra sugadinamas ir keičiamas rečiau, nei išorinis į lauko arba laiptinės pusę. Vidinės durų pusės skydą, kaip ir išorinės, sugadina augintiniai, gaisras, pačių šeimininkų neatsargus, netausojantis elgesys arba labai didelis drėgmės kiekis. Tačiau vidinės durų pusės skydas vis tik dažniau keičiamas dėl estetikos ir taikomas prie atnaujinto interjero. Pvz., po kapitalinio būsto remonto, iš esmės pakeitus interjerą arba įsigijus anksčiau gyvenusiųjų šeimininkų būstą ir taip pat pakeitus interjerą pagal savo skonį. Būsto savininko pageidavimu, durų skydo gamybą deriname pagal savininko pakviesto dizainerio viziją.
Visais minėtais atvejais, tarp jų – ir apdegus ar visiškai nudegus durų skydui – yra paprasčiau ir pigiau sugrąžinti šarvuotoms durims antrąjį gyvenimą, pakeitus atitarnavusią varčios plokštę, nei keisti pačias duris naujomis. Juk metalinė durų konstrukcija išlieka tvirta ir patvari ir su morališkai pasenusiu arba sugadintu šarvo durų skydu. Juo labiau, kad durų plokščių ir jų keitimo kaina yra vidutiniškai perpus žemesnė nei naujų šarvuotų durų kaina.